Fyllefest for den fattige student

Det er nok ikke bare jeg som har kommet over tanken på hvor mye penger som faktisk blir brukt på fyll og fanteri i måneden. Alt varierer fra person til person, men jeg vet med meg selv at hvis det går en 8-10 øl så blir det en god kveld. Alt varierer jo fra uke til uke og det kan jo hende de går i sprit en gang i blandt. Uansett ville det koste deg penger, og hvis du vil unnslippe de stive prisene på pils fra både butikk og ute, ta imot disse tipsene.

Jeg råder fra å bruke enkelte av disse triksene når jeg selv finner dem endel umoralske. Men er man gjerrig så er man gjerrig!

1. Sprittaxi

Nå foreslår jeg ikke at du skal gjøre noe ulovelig, men de som er gamle nok til å drikke har nok hørt om denne mannen. Han går nok igjen i de aller fleste byer og gir deg en ganske god handel. På en eller annen måte greier han å gi deg minst 50% rabatt i forhold til polet på diverse varer.

2. Lommelerke

Du er ikke nerd bare fordi du bruker lommelerke, det vil heller spare deg for masse penger. Putt litt av spriten din oppi, så slipper du å kjøpe drinker på byen for masse penger du vet du ikke har.

3. Lønnen kommer neste uke

Unnskyldninger funker ofte ganske greit. Den funker enda bedre på fulle folk som har litt penger på bok. Si at du får lønn neste uke og at du kan spandere en pils neste gang. Heldigvis for deg er det minimalt med folk som husker det etter at de har kjøpt deg pilsen og enda ferre som faktisk spør om pengene tilbake på den. 

4. Glasstrikset

Du bestiller en pils, setter deg ned med folk, drikker og hygger. Dere blir alle småbrisne og noen spør om folk vil bli med ut for en sigg, som den englen du er røyker du ikke og blir igjen inne for å passe på glassene. Da tar du rett og slett en runde gjennom glassene og fyller litt fra hvert glass over til ditt til det er fult igjen. Gratis pils! Siden du tar så lite fra hver er det ingen som legger merke til dette.

5. Aldri bli for full!

Dette er det beste tipset jeg kan gi til noen som skal ut på byen. IKKE BLI FOR FULL! Når du blir for full begynner du selvsagt å kjøpe flere og flere drikker, går på vg-sjappa på hjørnet og kjøper sigg, selvom du ikke røyker, du spanderer på de rundt deg, siden de bruekr triks 3. Alt går rett i dass og du sitter igjen med en gjeld større enn USA. Så aldri bli for full!

 

Det siste som gjelder nå er å gå ut å få dette fra papir til praksis. Det trengs øvelse for å være en gjerrigknark!

Bilder fra sommern 2013

Godagen! Fant fram kameraet jeg brukte i sommer og fant noen fine bilder og litt morsomme bilder på det. Håper dere liker det:)Image

Image

Image

Image

Mattips til din indre gjerrigknark

Tenkte det er en del studenter der ute som har en del tett økonomi, og gjerne kunne spart noen lapper i måneden på mat. Så tenke jeg skulle putte sammen noen mattips til dere sultne studenter (og generelt alle andre mennesker som vil spare litt penger).

 Image

Dette er rett og slett hva jeg gjør, for å bruke så lite på mat som mulig:

 

Det første jeg gjør er å se på nettbutikkene hva slags tilbud de har denne uka/dagen. Ofte mange gode kupp der.

 

Ukeskjøp:

 

Frokost:

-Axa Grøt (500g) 28kr

Dette vil vare en del dager, omtrentlig 5 og veldig god som frokost. Trengs ikke noe annet en vann å blande med. Men også veldig godt med melk (som koster en del, så blir ikke tatt i betraktning)

 

=5,6kr porsjonen (middels stor)

 

Lunsj:

Hvis du enten er på skole eller jobb, så finnes det nok en kantine som tar rundt 50-lappen for et måltid. Ikke veldig lurt, med tanke på at det sannsynligvis ligger en rema1000 på gatehjørnet.

 

-Rundstykker fra rema1000: 1.90kr/pr

Ikke bare er de store og mettende, men billige også, 2 stykker holder til en skole/jobblunsj. De kan gjerne bli litt tørre så å slenge på litt Jordbærsyltetøy fra First Price 13,90kr/kg. Noe som holder i litt over 10 dager med tykt lag.

 

1.90×2+0,70×2=5,2kr for 2 rundstykker/m syltetøy

 

Middag:

Her kommer den vannskelige delen av dagen. Middag koster ofte en del penger. Men det er mange alternativer til en billig middag, så her kommer det noen.

 

-Potetmos ca 10kr/kg (finner billigere)

Potetmos er din beste venn, veldig enkelt å lage i tillegg veldig billig. Legg til noen pølsebiter, kiwi 24kr/kg. Veldig mettende middag. Pølsene kan du også beholde til senere, 2-300g pr middag =3-5 porsjoner.

 

= 7kr porsjonen

 

-Suppe

Løk 1kr/pr, potet (som du allerede har kjøpt, woop!), kålrot 500g 3kr, gulrot 500g/4kr, pølse (allerede kjøpt). Legg til litt vann, kok det sammen, good to go!

 

Løk 0,25kr

Potet (allerede kjøpt) 1kr (100g)

Pølser (allerede kjøpt) 2,4kr (200g)

Kålrot 0,6kr

Gulrot 0,8kr

 

=5,05kr porsjonen

 

-Pasta

Enkelte pastaer er jo billigere enn andre, skruer og spaghetti er jo begge gode alternativer.

Pastaskruer 9kr/kg, tomatsaus/pastasaus 17,79kr/kg

 

Skruer 1,8kr (200g)

Saus 1,8kr (100g)

 

= 3,6kr porsjonen

 

Kveldsmat:

Her har du jo en del muligheter, du kan enten ta å kjøpe inn noen ekstra rundstykker som fra lunsjen 5,2kr! Eller så kan du kjøpe et brød 5kr for kneip på rema. Syltetøy fra lunsjen og voila, kveldsmat. Brødet er det ikke lett å si hvor lenge varer, du skjærer jo så mye du vil, men la oss si en 3 skiver x4 porsjoner, 0,5kr skiva.

 

Det som varierer mest er jo middagen, men det er ikke store summer det er snakk om.

 

Frokost: 5,6kr

Lunsj: 5,2kr

Middag: 7kr/5,1kr/3,6kr

Kvelds: 5,2kr/3,6kr

 

Total på dagen= 18-23kr dagen!

Totalt på uka (alle de 7 dagene)= 127-171kr

 

Vil nå si at å betale 126 kr uken er bedre enn 50 kr i kantina hver dag.

Håper dere sparer noen kroner, vil gjerne høre hvordan dere gjør ting!

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.